Quantcast
Channel: Sensa.si
Viewing all 30792 articles
Browse latest View live

Kam z bolečino?

$
0
0
pes.jpg

Pregovor 'Kar te ne ubije, te naredi močnejšega', stoji na trhlih temeljih. Tisti, ki so bili v otroštvu velikokrat hudo razočarani, pogosto razvijejo masko moči. Pod njo se še naprej skriva ranjen otrok, ki hrepeni po sočutju, tolažbi in razumevanju. Pravilnejši bi bil pregovor 'Kar nas ne ubije, nas rani'.

Bolj kot smo ranjeni, več obrambnih mehanizmov razvijemo. In bolj kot se branimo, bolj zgolj preživljamo in manj živimo.

Vsaka rana je osebna, intimna in pomembna po svoje

Za nekoga je bil šok rojstvo mlajšega brata ali sestre, za drugega odkritje, da mu je prijatelj nekaj ukradel, za tretjega zaušnica od očeta. Vedno ko smo bili ranjeni, pa se na to nismo imeli priložnosti čustveno odzvati, je pustilo sled.

Klara je stara 29 let, a si je komaj zdaj priznala, da jo je rojstvo njene sestre, ko je bila stara pet let, zelo prizadelo. Do takrat je bila edinka, vse se je vrtelo okrog nje, potem pa se je nenadoma pojavilo drugo bitje. Nekdo, ki je bil pomembnejši od nje.

Klara je svojo sestrico kmalu vzljubila, a si je ta začetni šok in občutek, da so jo starši zapustili, dobro zapomnila. Če bi takrat lahko izrazila svojo ogorčenost, bi se Klara jezila, bila bi žalostna, nato pa bi jo jeza in žalost minili.

Toda njeni občutki niso bili zaželeni. Nihče ni hotel slišati ali videti, da ji je težko zaradi nečesa, kar je druge tako močno radostilo: rojstva otroka.

Klara se je svojih čustev začela sramovati in je svojo ranjenost pripisala razvajenosti. Zaradi tega skoraj do svojega tridesetega leta ni mogla spregovoriti z ranjeno petletnico v sebi.

Ta primer smo navedli prav zato, ker bi se na ranjenost, ki jo je Klara nosila v sebi, večina odzvala z zamahom roke in je sploh ne bi vzela resno.

“Pri vseh katastrofah in travmah, ki se po svetu dogajajo, neka tridesetletnica tarna, ker je pri petih letih nehala biti edinka? Lepo vas prosim,” bi bil najverjetnejši odziv. Toda vsak izmed nas živi v sebi in ne skozi oči drugih.

Zelo pomembno je, da se spomnimo lastnih čustvenih izkustev (pa naj bodo ta še tako nesprejemljiva, nerazložljiva ali nepotrebna). To nam vrne pravico, da čutimo, doživljamo sami sebe, živimo v sebi, namesto skozi oči in ocenjevanja drugih.

Dobrodošlica

Večina odraslih sebe ponavadi opazuje in se ocenjuje skozi oči drugih, saj bi zares začutiti sebe hkrati pomenilo začutiti svojo bolečino. Pogosto poslušamo ali beremo o vračanju k sebi kot o nečem zdravilnem, razsvetljujočem, dobrodejnem.

Toda na iskreni poti k pristnemu doživljanju sebe zagotovo naletimo tudi na bolečino. Ko se to zgodi, je najbolje, da jo sprejmemo. To ne pomeni, da dopustimo uničujočim mislim, da nas odvlečejo na dno črne luknje, ali da se z bolečino poistovetimo.

To pomeni, da svojim občutkom (ne glede na to, kakšni so) izkažemo dobrodošlico. Ti so že tako ali tako prisotni, bolijo pa zato, ker jih odrivamo, ker jih zavračamo, ker nočemo, da bi obstajali. Šele ko si vzamemo čas in prostor, da svojo bolečino začutimo, se rane lahko začnejo celiti.

Ne glede na to, kaj nas je prizadelo, je to stvar preteklosti in ni časovnega stroja, ki bi nas popeljal nazaj, da bi lahko kaj spremenili. A čeprav je stvar preteklosti, bolečina najde pot, da nas vznemiri in pretrese tudi v sedanjosti. Ana na primer nikoli ni imela očeta. Njo in njeno mater je zapustil, ko je imela le štiri leta. Z njim je (na lastno pobudo) govorila le petkrat ali šestkrat v življenju. Če bi bilo po njegovem, ne bi nikoli navezal stika z njo.

Čeprav je tisočkrat rekla, da ji nič ne pomeni in da ob misli nanj ne začuti ničesar, se je Ana vsakokrat ob gledanju filma, v katerem oče izkazuje ljubezen svoji hčeri, razjokala.

Še posebno so se je dotaknili prizori, v katerih sta se oče in hči po dolgem času spet srečala. Takšnih prizorov ni mogla niti pogledati do konca, zato je raje ugasnila televizor in se lotila hišnih opravil.

Ko nekaj iz našega vsakdana prebudi našo bolečino, je res škoda, da to priložnost za sprejetje lastnih občutkov prizadetosti zamudimo. Hišna opravila so zelo slab izgovor.

Kam z bolečino?

Če se podamo na pot spoznavanja svoje ranljivosti, bomo spoznali tudi svojo občutljivost, čustvenost in rahločutnost. Ko bomo nezaželenim občutkom dopustili, da obstajajo, se ti ne bodo več tako potegovali za našo pozornost, nase ne bodo opozarjali prek prizorov iz filmov ali podobnih povezanih dogodkov.

En od pomembnih korakov v procesu sprejemanja svojih bolečin je ubeseditev: lahko v obliki pogovora s terapevtom ali s katero drugo osebo, ki ji zaupamo, lahko v obliki dnevnika ali razgovora s samim seboj.

Z ubeseditvijo svoje odrinjene izkušnje se osvobodimo iz čustvene izolacije, jo razložimo sami sebi in preoblikujemo v nekaj za nas sprejemljivega. Ko se pretvori v besede, prizadetost postane del življenja. Prizadeti delčki nas hrepenijo po komunikaciji, sprejemanju, empatiji.

Dober terapevt, partner ali prijatelj nam je lahko v veliko pomoč, toda edina oseba, ki lahko dopusti, da se rana zares zaceli, smo mi sami.

Preberite tudi:

Travme so sestavni del življenja

Objem metulja


Knjige, s katerimi si lahko pomagate pri različnih težavah

$
0
0
knjige.jpg

Literarna besedila so zelo koristna kot sredstvo za spodbujanje čustvenega izražanja, zmanjšanje čustvene napetosti in razvijanje mehanizmov soočanja s stresom.

MOČ IN NEMOČ

  • Ezop: Lev in miš;
  • Rhonda Byrne: Skrivnost

 

SMISEL IN NESMISEL

  • Ezop: Mlinar, njegov sin in osel
  • A. de Saint Exupery: Mali princ
  • H. C. Andersen: Cesarjeva nova oblačila
  • I. Calvino: Baron na drevesu

 

ZAUPANJE IN DVOM

  • Ezop: Želva in zajec
  • Alenka Rebula: Sto obrazov notranje moči

 

SAMOSPOŠTOVANJE IN SAMOPONIŽANJE (POGLED VASE)

  • Patricia Spadaro: Izkažite vsej svoji biti čast, ki si jo zasluži
  • Biblija: Zgodba o Kainu in Abelu

 

BLAGOST IN JEZA

  • Ezop: Bojni konj in osel
  • Biblija: Babelov turen

 

VARNOST IN STRAH

  • Ezop: Lisica in lev;
  • L. F. Baum: Čarovnik iz Oza;
  • L. Caroll: Alica v čudežni deželi

 

NEDOLŽNOST IN KRIVDA

  • Ezop: Bojni konj in osel
  • Biblija: Izgubljeni sin

 

VESELJE IN ŽALOST

  • Ezop: Žaba in vol
  • O. Wilde: Srečni princ

 

ŽIVLJENJE IN SMRT (PESNIŠTVO ŽIVLJENJA IN SMRTI)

  • Ezop: Stari pes
  • E. Bruckner: Sadako bi rada živela

 

PRAVICA IN MAŠČEVANJE

  • Ezop: Rjavi škarnik, žaba in miš;

 

ISKANJE CILJA IN PRIHODNOSTI

  • H. C. Andersen: Grdi raček
  • Richard Bach: Jonatan Livingston Galeb

 

LJUBEZEN IN PRIJATELJSTVO

  • Khaled Hosseini: Tisoč veličastnih src
  • Robert A. Johnson: Midva

 

Sporočilo za današnji dan: Ne kritizirajte drugih.

$
0
0
lotos.jpg

Ne kritizirajte, če nočete biti kritizirani.

Vse stvari se vrnejo nazaj k nam, v popačeni obliki. Predajajte samo resnico, zazrite se vase in spoštujte svojo in zasebnost drugih. Ne razglašajte svojih uspehov oz. namer. Najprej stvari speljite do konca, dokončajte začeto in hvala pride sama po sebi.

Iz knjige 365 novih spoznanj avtorja Sandija Dolinarja

www.meditacija-sandi.com

Sporočilo za današnji dan: Spremembe.

$
0
0
svetloba.jpg

Znate biti odlični pri vpeljevanju sprememb v svoje življenje.

Ker ste kreativni po naravi, vam ustvarjanje umetniških del ni tuje. Kar primete v svoje roke, lahko pozlatite, ko zaupate vase, v svoje notranje vrline. Seveda z delom na sebi odpirate vrata tudi drugim in jim pomagate, jih učite in svojo ustvarjalnost prenašate tudi na druge.

Iz knjige 365 novih spoznanj avtorja Sandija Dolinarja

www.meditacija-sandi.com

Luna na dan 29.8. 2014

$
0
0
zelena.jpg

Luna se bo sprehajala po Tehtnici, setveni koledar: cvet, barva dneva: vodeno zelena.

Bela vrtnica je simbol nežnosti in čiste energije, ki v sebi skriva popolnost. Vsi se učimo ustvarjati ravnovesje in skladnost, enkrat bolj in drugič manj uspešno. Glasba je tista, ki prinaša ravnovesje, dobre čustvene odzive in osebni mir. Poglobiti se morate v dejavnosti, ki so vezane na diplomacijo, umetnost in iskanje ravnovesja. Sonce v opoziciji z Neptunom prinaša nekaj več nemira, nemoči in raziskovanje neznanega. Jasno in glasno si postavite meje. Danes bodo zelo občutljivi moški. Vir navdiha bo narava in delo z barvami. Ključ do osebne sreče in notranjega miru pa bo pogovor. Prijetna beseda vedno najde pot do srca.

Tadej Šink, horarni astrolog

Ljubezen je svoboda

$
0
0
ljubezen.jpg

»Resnična ljubezen ne zasužnjuje, temveč osvobaja in prav zahvaljujoč svobodi lahko uresničujemo globino svojih izkušenj,« trdi hrvaška avtorica in terapevtka Egli Ilić.

Šele ko smo povsem svobodni v svojih izbirah, ko se od nas prav nič ne zahteva in pričakuje, ko smo tudi samo sposobni odpustiti vsa pričakovanja do druge osebe, odnosa ali prihodnosti, postajamo resnično mi in zato sposobni za pristna in prečiščena čustva. Šele takrat sami sebi po lastni izbiri in povsem svobodno zastavljamo meje – meje namreč izključujejo vsako obliko obnašanja, ki bi ljubljeni osebi lahko prizadela bolečino.

V takšnem procesu se poraja brezpogojno zaupanje, ki dve osebi v njuni svobodi še tesneje povezuje, ker se šele takrat osvobodimo strahu pred prizadetostjo ali zapuščenostjo, sproščamo vse svoje zavore in šele takrat začnejo padati vse naše maske. Prenehamo z različnimi umskimi in čustvenimi igrami in postajamo to, kar zares smo. In šele kot takšni – resnični in pristni do druge osebe, lahko damo najboljše od sebe in isto prejmemo od nje nazaj.

Duhovna dimenzija

Ko dve osebi uspeta zgraditi tak odnos, ta tudi sam preraste čustveni segment. Iz srca, centra čistih čustev in življenjskega veselja, se energija širi proti višjim centrom vse do najvišjega, sedmega. Ljubezen pridobi duhovno dimenzijo, ljudje pa drug drugega začnejo čutiti in doživljati na duhovni ravni. Celo ko so ločeni, se lahko povežejo v mislih, drug drugemu razrešujejo neizgovorjene dileme ter odgovarjajo na nezastavljena vprašanja. Ljudje, ki so tako povezani, lahko tudi na lastnem telesu čutijo čustva ljubljene osebe, usmerjena na njih – ta čustva ponavadi zaznajo kot toploto v prsnem košu. Čutijo pa lahko tudi njene strahove, skrbi in negotovosti ter celo okoliščine, ko je druga oseba v nevarnosti.

Univerzalna ljubezen

Prava ljubezen ni vezana niti na prostor niti na čas. Prava ljubezen obstaja tudi neodvisno od ljudi, ki so jo ustvarili, ter živi naprej, ko ljudje, med katerimi se je zgodila, nehajo fizično obstajati. Tako kot to prepoznavajo številne duhovne smeri – enkrat ustvarjena energija ljubezni v svoji lepoti in čistosti postaja zasebna entiteta, bitje z lastno duhovno inteligenco (v krščanstvu je to poosebljeno v Svetem duhu, tretji božanski osebi, nastali iz ljubezni Očeta in Sina).

Če smo se duhovno razvili, takšno inteligenco čutimo v segmentu univerzalne ljubezni – globokem spoznanju, da je vse v redu, ne glede na vse vetrove, ki pihajo okrog nas, ker ljubimo in smo ljubljeni. S to univerzalno, božansko ljubeznijo, ki smo jo prvič izkusili, preden smo stopili na ta svet, in preden se je začela dogajati dezintegracija našega bitja, se spajamo s posredovanjem prave ljubezni, ki jo doživljamo na tej ravni obstoja. Zahvaljujoč njej spet postajamo celotni.

 Egli Ilić

Neža Maurer: Ljubezenski triptih

$
0
0
knjiga.jpg

Nežno branje za dušo

Pisateljica in pesnica Neža Maurer piše literaturo za odrasle in malo manj odrasle. Pisati je začela iz stiske, ker je potrebovala denar. Kar iz njene literature ni mogoče zaznati. Zdi se, da je bila rojena, da piše. Iz njenih pesmi žari ljubezen do pisanja. Njene besede hlepijo po ljubezni in čutnem, grenkem, dišečem življenju. S hrepenenjem nagovori bralca v zbirki Ljubezenski triptih:

"Ko hrepenenje povesi veke -

vonj zajame dušo v objem:

Minuta vsaka

iz bitja v bitje

lepoto pretaka."

"Ljubezenski triptih odstre oltar umetničine nezaslišano vitalne snovi. Z nenapeto in spet gosto hrepenenjsko liriko zaniha duha in telo – in razodeva zrelo, razgaljajoče zastrto pisavo, ki odpira polje hotenja, dvoma, (grenkih) slasti in žive, radostne življenjske žeje.Troedina pesniška misel (Hrepenenje, Iste besede ne pomenijo vselej isto, Vlaki vabijo) je zavita v žareč kolutec budnega čustva, ki je tihi krik človeške (ženske) občutljivosti." S temi besedami je knjigo pospremila na pot urednica Tjaša Koprivec.

Osrednji del knjige, ki je izrazito ljubezenski, je nastal med avtoričinim 40. in 50. letom : "to so že tista leta, ko ti ljudje ne dajejo več pravice do zaljubljenosti, da ne rečem ljubezni" je dejala pesnica v enem izmed intervjujev. Njena ljubezenska poezija nastaja, ko ne more več dihati od silovitosti čustev v sebi. Ljubezen je gonilna sila njenega ustvarjanja.

Ljubezenski triptih vsebinsko sestavljajo tri zaključene celote: v prvem delu z naslovom Hrepenenje - št. 1000(lice ob licu lepote) piše o hrepenenju, ki ima življenje v svoji sladki oblasti. Navdih zanj je bil cikel del slikarke Stanislave Sluga. Drugi, z naslovom Iste besede ne pomenijo vselej isto je posvečen neuničljivi zaljubljenosti oziroma ljubezni, ki jo je pesnica skozi leta ves čas dopolnjevala. Tretji del Vlaki vabijo je namenila vlakom, ki so ji že od nekdaj zelo ljubi.

Rahlo, nežno, kot se cvet dotakne cveta se njena poezija dotakne srca. Branje nežno boža bralčevo dušo. Njene besede se počasi ovijejo okrog srca in vlivajo upanje, vračajo vero v ljubezen. Neuničljiva ljubezen med vrsticami postane vir navdiha inobčudovanja, ki seprevesi v spoštovanje. Poezija deluje pomirjujoče, skorajda zdravilno za strto srce, ki v temnih nočeh, prežetih s hrepenenjem po ljubezni išče svoj pristan. Odprto srce bralca naj v svoj objem sprejme čutne, s potrpežljivim ljubezenskim hrepenenjem obarvane verze: Dlani so sklenjene—// kot cvetni listi v popek.// Čustva so skrita—// kot seme v cvetu.// Že misel,//da bi odšla,// je zločin.//Cvet čaka sonce.//Čakam.

Marko Črtalič, kis pesnico sodeluje že več kot 20 let, je v spremni besedi zapisal "v njenih pesmih so čustva raznolika, podobe presenetljive ter ljudem ljube in mile. Njena občutja so skrita in skrivnostna kot seme v cvetu."

Knjigo je oblikovala Jana Pečečnik, ilustriral pa Edi Sever.

Danaja Lorenčič

Knjiga je izšla pri založbi Sanje.

Pomagajte sebi in soljudem s preizkušenimi zdravilskimi metodami

$
0
0
zdravilne-roke.jpg

Bi se želeli naučiti prepoznati bolezenske zametke, še preden se razvijejo v telesne simptome? Ste vedeli, da se neravnovesje v organizmu razvija postopoma, v kar petih nadgrajujočih se stopnjah, vsekakor še dosti prej, preden se v telesu pojavijo bolezenski simptomi.

Katera prehrana je za vas primerna glede na vaše psihofizično stanje? Odgovori na to, kaj potrebujete in česa vaše telo ne mara, so skriti na vašem jeziku in v očesni šarenici.

Katere informacije vnesti v svoj energijsko-telesni organizem, ko se vas poloti energijsko nelagodje in slabo počutje ali pa ste že telesno zboleli – in kako?

Odgovore na to lahko poiščete v zdravilskih metodah – ajurvedi, tradicionalni kitajski medicini, infopatiji. Pomagajo ne šele v akutni fazi neravnovesja, ko človek že zboli, ampak že v predhodnih stopnjah razvoja neravnovesija. Takrat s spremembo načina prehrane in psihofizičnega vedenja, denimo prehrane, življenjskega ritma ter z nekaj telesu in psihi zdravilnimi dodatki, lahko obnovimo in okrepimo svoje zdravje. Prav tako lahko pomagamo tudi soljudem. Že preventivno, ne zgolj ali šele kurativno.

Bi želeli pomagati sebi in soljudem s pomočjo preizkušenih zdravilskih metod?

Za to pa potrebujete kakovostno znanje, razvito senzitivnost za energije, veliko prakse. In seveda, vedoželjnost ter ljubezen do raziskovanja in učenja.

Za vas smo na Akademiji za zdravilstvo letos pripravili tri različne programe – tradicionalno kitajsko zdravilstvo (TKM), ajurvedo, infopatijo.

Na Akademiji za zdravilstvo vam pomagamo, da se razcvetite v usposobljene zdravilce – izobražene, senzitivne za energije, etične. Kdor ima rad ljudi, zdravilstvo in novo znanje, mu bo na Akademiji za zdravilstvo pela duša.

Toplo vabljeni!

Vesna Periček Krapež, vodja Akademije za zdravilstvo

Vabljeni na predstavitev programov Akademije za zdravilstvo in vpis:

  • v četrtek 4. in 11. septembra
  • v torek 16. septembra ob 18. uri v Ljubljani, Stegne 21

Izvedeli boste, kar vas zanima o programu, urniku, mentorjih, predavateljih, šolnini in se boste lahko tudi vpisali.

Izobraževanje se prične v septembru oziroma oktobru 2014.


Plesno-meditativni Sensa vikend: Potovanje v kraljestvo Šambale

$
0
0
naslovna-sensa-vikend2.jpg

3.–5. oktober 2014, Grand hotel Portorož *****, LifeClass Hotels & Spa

S plesom, dihom, meditacijo in glasbo bomo od petka do nedelje potovali na višje ravni bivanja, v deželo, imenovano Šambala. Šambala je mitsko Zlato mesto sreče, harmonije, razumevanja, popolnosti, po katerem hrepeni vsaka duša. Vanjo vstopimo, ko se naša zavest prebudi na vseh ravneh. Ko se zlijemo z neskončnim oceanom, se naše življenje začne odvijati na drugačen, čudežen način. Skoraj tridnevno potovanje v lastno notranjost, k Šambali, vam lahko za vedno spremeni vašo percepcijo sveta in življenja.

PROGRAM

Petek

17.30-19.00

Delavnica: Nazaj k Izvoru s Kristino De Ventus

Pot k popolni svobodi bivanja, brez misli, prepričanj, spominov in navad, bomo začeli z odlično plesno pedagoginjo Kristino De Ventus na delavnici Ishmecha. Ishmech je plesni sistem sedmih stopenj, sestavljen iz metod in vaj, ki vodijo do svobode čutenja, doživljanja, kreiranja in razumevanja izvorne, tihe in mile vibracije, iz katere je nastalo vse življenje.

19.00-20.00

Večerja

21.00-22.30

Glasbeni večer z glasbeno-meditativno zasedbo Shamballa

Skupina Shamballa deluje z namero združiti ljudi v glasbi,meditaciji in ljubezni. Ob živih zvokih kitare, bobnov, klaviatur in skupinskem petju bomo brez napora vstopili v notranji svet Tišine, ki je področje Šambale. Glasbeno druženje z Rokom Gršičem, Timom Zupančičem, Matejem Perihom-Jagatom in Borisom Šprajcem ustvari močno energijsko polje, ki vzbudi naše subtilne energije in omogoči notranje zaznavanje sebe.

Sobota

6.45-8.30

Delavnica dihalne tehnike rebirthing s Tadejo Kern

Tehnika rebirthinga omogoča globoko raziskovanje samega sebe in preventivno deluje na naše zdravje. Osnova tehnike je zavestno povezano dihanje, ki našemu dihu povrne prvobitno moč in nas poveže z življenjsko energijo, večinoma neprebujeno in neizkoriščeno v nas. Izvajali bomo skupinski rebirthing, med katerim se med udeleženci ustvari energetska povezava, zato je lahko to še posebej močna izkušnja.

8.30-10.00

Zajtrk

10.00-11.00

O izkušnjah, ki smo jih doživeli med reberthingom, se bomo še dodatno pogovarjali s Tadejo Kern.

11.30-12.30

Delavnica petja manter s skupino Shamballa

Eden od načinov, kako potovati v deželo Šambale, je petje manter ob glasbi, saj nas odpira zdravilnim energijam univerzuma, ki se kanalizirajo skozi močne starodavne duhovne tekste. Učinek, ki ga ima skupinsko petje manter, občutimo še nekaj časa. Prisotnost na takem dogodku deluje izrazito antistresno ter poveča našo notranjo moč, da lahko lažje premagujemo vsakdanje težave in razrešujemo omejujoče vzorce.

13.00-14.00

Kosilo

16.00-19.00

Delavnica aromaterapije: Naravna kozmetika za zimo

S certificirano aromaterapevtko Melani Kovač se bomo naučili izdelati naravni razkužilni sprej za roke (in zrak) v zimskem času, dezodorant v stiku, olje za telo, serum za obraz in kožo okrog oči, masko za okrepitev las, aromatično ploščico in hranilno kremo za roke. Z delavnice pa bomo odnesli tudi aromatična darila.

19.00-20.00

Večerja

21.00-22.00

Večerni Shamballa satsang krog ob morju

Skupinska glasbena meditacija na prostem, ob morju, bo praznovanje Trenutka. Šele takrat, ko smo sposobni živeti v trenutku, tukaj in zdaj, lahko občutimo življenje v njegovi (po)polnosti, šele takrat nam Šambala velikodušno odpre vrata, da lahko vstopimo v njeno kraljestvo.

Nedelja

8.00-10.00

Zajtrk

10.30-12.30

Delavnica srčnih plesov s skupino Shamballa

Plesi srca naše središče premaknejo iz glave v srce. Tovrstne plese so šamani in sufiji uporabljali kot sredstvo za doseganje stanja razsvetljenja. Čeprav so sestavljeni iz preprostih plesnih elementov in besedil, imajo neverjetno moč preobrazbe.

13.00-14.00

Kosilo

Cena celotnega paketa je 220 €.

Cena paketa vključuje 2 prenočitvi v Grand hotelu Portorož *****, s polnim penzionom, uporabo bazena z enkratnim obiskom savne, delavnice. Doplačilo za enoposteljno sobo: 40 €.

Prijave na tel: 05 692 9001 ali po e-mailu booking@lifeclass.net

(Organizator si pridružuje pravico do spremembe programa)

Sporočilo za današnji dan: Spremembe.

$
0
0
svetloba.jpg

Znate biti odlični pri vpeljevanju sprememb v svoje življenje.

Ker ste kreativni po naravi, vam ustvarjanje umetniških del ni tuje. Kar primete v svoje roke, lahko pozlatite, ko zaupate vase, v svoje notranje vrline. Seveda z delom na sebi odpirate vrata tudi drugim in jim pomagate, jih učite in svojo ustvarjalnost prenašate tudi na druge.

Iz knjige 365 novih spoznanj avtorja Sandija Dolinarja

www.meditacija-sandi.com

Luna za vikend

$
0
0
zelena-pokrajina.jpg

Vikend bo v znamenju poglobljenega dela na sebi in iskanja ravnovesja. Prodorno se morate poslušati in slediti intuiciji, tako boste nagrajeni. Srčni izvoljenec bo vaše ogledalo. Omejitve, ki bodo v tem času možne, pa je potrebno sprejeti kot izziv. Sprostila vas bo narava!

Tadej Šink, horarni astrolog

Indigo partnerstvo - ljubezen Nove dobe

$
0
0
eros-psihe.jpg

Indigo posamezniki so ljudje Nove dobe, duše, ki prinašajo energije Nove dobe. Na Zemljo prinašajo nove paradigme, nov način življenja, nove vrednote, gradijo nove sisteme in nove odnose. 

Njihova sveža energija in nedefiniranost je včasih naporna - za njih same, kot tudi za tiste okrog njih. Najtežje je namreč biti prvi, pionir - nikakršnega okivra ni, na katerega bi se lahko oprl. Edino vodilo indigo posameznikov je njihova lastna notranja vizija božanskega reda - po njej se ravnajo in njej se poskušajo približati - tudi v ljubezni. Preberite, kakšna so osnovna načela indigo partnerskega odnosa.

Indigo ljudje imajo v sebi vizijo prave ljubezni

Temelj indigo ljubezni je prav posebna lastnost indigo posameznikov - njihovo vizionarstvo. V sebi nosijo nekakšne duhovne pečate, vizije popolnih arhetipov, najpopolnejših različic zemeljskih izkušenj. Tako nosijo v sebi tudi ideal popolne ljubezni, ki ga spremljajo občutki in védenje o tem, kakšna je prava ljubezen, kakšen naj bi bil partnerski odnos, kam naj bi vodil. Zaradi te vizije so indigo posamezniki ostri perfekcionisti - tudi v ljubezni. To pomeni, da želijo v partnerskem odnosu vsemu priti do dna - nobenega konflikta, nestrinjanja ali drugačnosti ne bodo pustili nerazrešenih, nerazumljenih.

To ne pomeni, da želijo svojega partnerja na vsak način spremeniti, da bo po njihovi volji, temveč, da želijo, da oba partnerja razumeta določen konflikt, nestrinjanje ali drugačnost, jo sprejemata ter presežeta v smislu, da ju ne moti in da jih vidita kot obogatitev odnosa in samega sebe. Indigo posamezniki vidijo ljubezen kot duhovno nalogo, duhovno doživetje in zato ne prenesejo, da bi bil njihov partnerski odnos nekaj banalnega, posvetnega, mimobežnega. Partnerski odnos jemljejo zelo resno in jim zelo veliko pomeni. Ne prenašajo lahkotnosti v ljubezni - prizadene jih, kadar eden od partnerjev ljubezen razume kot zabavo, razvedrilo ter nima želje za poglabljanje drug v drugega ter v skupno duhovno rast.

Odnos z indigo posameznikom je zato zahteven za tiste, ki so nagnjeni k "pometanju pod preprogo" kakršnihkoli konfiktov, nestrinjanj, težav ali drugačnosti, ki se pojavijo v odnosu ter za tiste, ki partnerski odnos dojemajo kot zabavo, ki so v partnerstvu nagnjeni k nestalnosti ter pogostemu menjanju partnerjev ter bežanju pred poglobitvijo odnosa. 

Božanska dvojnost - vsi fenomeni v Naravi obstajajo v parih, drugačnost partnerjev v odnosu je božanskega izvora

Indigo partnerski odnos je zahteven, saj zahteva od obeh partnerjev osebno transformacijo in duhovno rast. Odnos ne more biti uspešen, če partnerja sebe in drug drugega ne vidita kot duhovno bitje, pogojeno z izkušnjami, zgodovino, prostorom in časom, ki je v procesu duhovne rasti.

Za oba partnerja v indigo odnosu je pomembno, da se zavedata osnovnih načel odnosov oziroma ogledal - torej načela projekcij. Ljudje namreč drug na drugega ves čas projiciramo svoje lastne dušne vsebine oziroma lastnosti. Najbolj kočljivo pa je projiciranje lastne sence - po jungovski psihologiji je to tisti del nezavednega (torej dela psihe, ki se je ne zavedamo), kjer hranimo vse svoje negativne lastnosti in nagnjenja - kadar nas pri drugem človeku nekaj moti oziroma določeno njegovo lastnost celo preziramo, je to vedno naša lastna lastnost, ki prebiva v naši senci in se je torej ne zavedamo. Z njo pridemo v stik takrat, kadar jo projiciramo na drugega človeka - najgloblje se nas ta proces dotakne v izredno intimnem partnerskem odnosu, kar indigo odnos vsekakor je. Kadar se ta proces prične odvijati v indigo odnosu, postane odnos zelo napet in dinamika intenzivna.

Osnovno načelo indigo partnerstva pa je, da se v takšni situaciji soočimo drug z drugim s sočutjem, spoštovanjem in sprejemanjem. V takšnih situacijah se ljudje v običajnih odnosih prerekajo, drug do drugega vedejo destruktivno ali pa celo razidejo. V indigo odnosu pa je takšna situacija klic k pozornosti - na dan moramo pripeljati svoje védenje o zakonih projekcij - oba partnerja se morata zavesti, da se je zgodila projekcija in da nejevolja pripada človeku, ki projicira. S spoštovanjem in sočutjem oba partnerja sprejmeta proces projekcije in delujeta tako, da bi se tisti, ki projicira, svoje projekcije zavedel in prenehal projicirati na partnerja svoje lastne senčne lastnosti. Na ta način dobi projicirajoči partner jasnejši uvid v pravo naravo svojega partnerja (prej ga je videl zamegljeno, skozi prizmo svojih lastnih projekcij), prav tako pa je za projicirajočega partnerja soočenje in sprejemanje svoje sence očiščujoča izkušnja, ki mu vlije notranjo moč - sprejemati svojo senčno stran je namreč predpogoj za duhovno rast - ne moremo rasti, če zanikamo del sebe.

Božanska dvojnost pa se kaže še v enem načelu - načelu polarnosti med partnerjema. Partnerja, ki sta v indigo odnosu, sta vedno komplementarna. To pomeni, da bosta v indigo odnosu vedno partnerja, ki utelešata nasprotna načela - njun odnos je namreč namenjen zlivanju teh nasprotij in odkrivanje enosti v dvojnosti ... Partner v indigo odnosu vedno uteleša vrednote in lastnosti, ki so popolnoma nasprotne tvojim. Vendar je pomemben element indigo odnosa spoznanje, da ta drugačnost, celo nasprotnost, ni nekaj negativnega, destruktivnega ali slabega, temveč da gre za komplementarnost, torej za dva dela, ki sodita skupaj, za združenje nasprotij v eno, da se lahko rodi nekaj, kar pripada območju "onkraj", območju ljubezni.

Ana Drevenšek

Sporočilo za današnji dan: Pospravite za sabo.

$
0
0
red_coulor.jpg

Urejeno življenje vam ni tuje, ko vse stvari v vašem življenju postavite na pravo mesto.

Ne trošite energije v prazno, stojte za svojimi odločitvami. Uredite svoje okolje, naučite se stvari pospraviti za sabo, tako fizično kot psihično. Pozitivno razmišljanje vam ni tuje, ko znate sproti reševati stvari, sicer vas marsikaj moti in ne najdete pravih odgovorov v pravem času.

Iz knjige 365 novih spoznanj avtorja Sandija Dolinarja

www.meditacija-sandi.com

8 pravil za zdravo yoni (vagino)

$
0
0
zensko-telo.jpg

Yoni (tantrično ime za vagino) - o tem delu telesa se ne govori pogosto, če pa se, pa se ponavadi ne govori o pravih stvareh. Vaginalno zdravje je izrednega pomena za celovito žensko zdravje, prav tako pa je žensko poznavanje svojega tako pomembnega organa resnično nujno in del razumevanja sebe in svoje moči. Spodaj je nekaj pravil o vaginalnem zdravju, ki jih mora poznati vsaka ženska.

Za umivanje yoni ne uporabljaj mila ter je med umivanjem ne drgni (oziroma ne uporabljaj pilinga) 

Normalen vaginalen pH je med 3,8 in 4,5, kar pomeni, da je vaginalno okolje precej kislo. Večina mil ima pH 5,5 - razlika v pH-ju mila in pH-ju yoni je prevelika, da milo ne bi vplivalo na naravno kislost yoni. Mila, geli za tuširanje in ostali izdelki za umivanje kože - tudi tisti, ki naj bi bili namenjeni prav vaginalni negi - zaradi svojega pH-ja povzročajo vaginalno suhost, srbečico, rdečico, vnetje in celo glivično okužbo. Kadar umivaš svojo yoni, uporabljaj le svojo roko in toplo vodo. Celo gobe in rokavice za umivanje so lahko pregrobe za občutljivo kožo yoni ter lahko povzročijo rano, kar pa poveča možnost okužbe. Med umivanjem je priporočljivo, da voda teče navzdol po yoni, ne pa, da se vodo usmerja proti yoni, saj bi ta način umivanja lahko prenesel negativne bakterije v yoni. Umivanje je priporočljivo le enkrat na dan, dvakrat na dan le med menstruacijo. Pogostejše umivanje ne bo povečalo čistoče, temveč bo povečalo možnost zdravstvenih težav.  

Uporabljaj organske tampone oziroma vložke ali pa - vračaj menstrualno kri Zemlji

Povprečna ženska v svojem življenju porabi 11.000 tamponov in/ali vložkov. Na žalost je večina teh beljenih s klorom ter narejenih iz bodisi mešanice bombaža in rejona, bodisi iz 100 % rejona. Rejon je nenaravna sintetična tkanina, ki je ponavadi beljena s klorom, da bi bolje vsrkala tekočino. Med procesom beljenja s klorom, se proizvaja dioksin, kemikalija, ki ovira endokrini sistem in poruši hormonalno ravnovesje v telesu. To smrtonosno kemikalijo povezujejo tudi z rakom na prsih, pešanjem imunskega sistema, kot tudi z mnogimi razvojnimi in razmnoževalnimi težavami. Uporabljaj vložke iz certificirano biološkega bombaža, saj pri proizvodnji le-tega ne smejo uporabljati klora. Tampon oziroma vložek zamenjaj vsake 3 ure, da preprečiš možno okužbo. Zašiješ si lahko tudi svoje vložke, ki jih lahko pereš, kar je še bolj ekološko kot kupovanje vložkov za enkratno uporabo.
Kadar ti okoliščine in čas to dopuščajo, poskusi s tem: svojo menstrualno kri vrni materi Zemlji. Včasih je bila to stalna praksa in ženske so s tem dejanjem vračale Zemlji svojo kri, ter jo hranile - menstrualna kri ima namreč ogromno zdravilnih in plodnih sestavin. Veliko žensk poroča, da se po darovanju krvi Zemlji počutijo osvobojene in prerojene, da jim dobro dé. Menstrualno kri vračaš Zemlji tako, da med krvavitvijo počepneš na tla in krvaviš v Zemljo - to je tudi odlična meditacijska praksa. Lahko pa krvaviš v posodico (na primer pozimi) in kri kasneje obredno zliješ na Zemljo ali pa jo razredčiš z vodo in zaliješ svoje rastline. Nekatera plemena menstrualno kri zbirajo in iz nje pripravljajo zdravilno mazilo

Pred in po spolnem odnosu oba s partnerjem umijta svoje organe ljubljenja

Umivanje pred in po spolnem odnosu prepreči nezaželenim bakterijam, da bi povzročile okužbe. Pri umivanju yoni je pomembno, da je smer umivanja vedno od spredaj proti zadnjični odprtini in nikoli obratno (da ne preneseš bakterij z zadnjične odprtine v yoni). Umivanje pred in po spolnem odnosu je lahko obredno in ustvari posebno vzdušje pred in po ljubljenju, kar lahko poglobi vajino izkušnjo ter spoštovanje drug do drugega ter do ljubljenja.

Probiotična hrana

Notranjost yoni potrebuje veliko dobrodejnih bakterij - probiotičnih bakterij - da ohranjajo ravnovesje prisotnosti negativnih bakterij (ter na primer preprečujejo glivično vnetje). Lactobacillus je bakterija, ki zagotavlja vaginalno svežino in ravnovesje mikroflore. Jemanje antibiotikov uniči dobrodejne probiotične bakterije, prav tako pa jih uniči stres in nezdrava (predelana, umetna, beli sladkor in bela moka) prehrana - stanje, ki je bolj znano kot kandida

Najboljša oblika kontracepcije je spremljanje svoje plodnosti

Kondom je odlično zaščitno sredstvo v primeru okuženosti s HIV ter v času spoznavanja s partnerjem. Ko si dlje s partnerjem, si zaupata, ter sta prepričana, da noben od vaju nima nikakršne okužbe, pa lahko uporabo kondoma opustita. Opustitev kondoma je možnost le v opisanem primeru ter kadar sta oba monogamna. V tem primeru lahko kot kontraceptivno metodo uporabljata spremljanje/opazovanje plodnosti ženske. Moški je, kot vemo, ploden vsak dan - ne glede na to, kdaj se izlije, bo njegova semenska tekočina vedno plodna (če ni splošno neploden). Ženska pa - je plodna le nekaj dni v mesecu! Ko se jajčece sprosti iz jajčnika - ovulacija - živi le 24 ur. Vseeno pa je potrebno biti pazljiv tudi nekaj dni pred samo ovulacijo, saj pred ovulacijo maternični vrat proizvaja tekočo in sluzasto tekočino, v kateri sperma lahko preživi do maksimalno 5 dni. Ko ženska torej opazi sproščanje tekoče in sluzaste tekočine, je priporočljivo zaščititi se ali pa se vzdržati - kar je lepa praksa za ohranjanje svežine in poželenja v odnosu. V času menstruacije ter v nekaj dneh pred in po krvavitvi je ženska skoraj 100 % neplodna in takrat tudi nezaščiten odnos ne bo pripeljal do nosečnosti. Seveda vedno obstajajo izjemni primeri, ki potrjujejo pravilo - o teh primerih je dobro prebrati v kakšni kvalitetni knjigi o metodi spremljanja plodnosti
Ta metoda je prijazna do ženskega zdravja (tabletka, najbolj invazivna kontraceptivna metoda,  ima škodljive stranske učinke) ter tudi spoštljiva do naravnih ciklov plodnosti

Ne nanašaj umetnih krem, lubrikantov in ostalih snovi na yoni

Nekateri lubrikanti vsebujejo toksične snovi, ki jih naše telo ob nanosu hitro absorbira. Nekatere snovi, ki jih nekateri lubrikanti vsebujejo, npr. kloroksidin, uničijo vse probiotične bakterije v vaginalnem okolju, s čimer resno ogrozijo vaginalno zdravje. Umetni izdelki lahko resno oškodujejo vaginalno zdravje (kot tudi zdravje na sploh) ter povzročijo simptome, za katere se niti ne zavedamo, od kod izvirajo. Vedno se zanašaj na pravilo: nazaj k Naravi. Pri povečanju naravne lubrikacije pomaga tvoje odlično in samozavestno počutje pred, med in po spolnem odnosu, tvoje zadovoljstvo s svojo spolnostjo in spoštljiv odnos tvojega partnerja. Vsaka težava izvira iz čustvene, duševne blokade - vedno se najprej obrni nanjo. Naravni izdelki in zelišča ti lahko le brez škodljivih stranskih učinkov pomagajo razrešiti svojo blokado ter svoje telo zopet vrniti v stanje ravnovesja in zdravja.

Organska, čista hrana

Čista prehrana - prehrana, ki nas tako fizično kot energetsko podpira in varuje, je ključnega pomena za ustvarjanje in ohranjanje vaginalnega zdravja, ravnovesja hormonov in odličnega reprodukcijskega zdravja. Zavedaj se, kaj ješ, spoznaj izvor svoje hrane in se zadovolji le z organsko, čisto, nepredelano, naravno hrano. Vse, kar ješ, naj bo fizično, energetsko in duhovno čisto in dobronamerno.

Opazuj se - spremljaj stanje svoje yoni

Potrebe različnih žensk so različne in pogoji za ohranjanje vaginalnega ravnovesja in zdravja so za vsako žensko drugačni. Da spoznaš specifike svojega lastnega vaginalnega zdravja, se vsakodnevno opazuj - s čim več čuti! Opazuj barvo, količino, pogostost, vonj tekočine, ki jo sprošča tvoja yoni - nauči se ločevati zdravo tekočino, ki je znamenje bližajoče se ovulacije od nezdrave tekočine, ki je simptom vaginalne okužbe. Kakešnakoli rdečica, vnetje, zatekanje, pekoč občutek ali nenavadna bolečina med spolnim odnosom so simptomi težave in kadar jih opaziš, deluj.  

Ana Drevenšek

Sporočilo za današnji dan: Pospravite za sabo.

$
0
0
red_coulor.jpg

Urejeno življenje vam ni tuje, ko vse stvari v vašem življenju postavite na pravo mesto.

Ne trošite energije v prazno, stojte za svojimi odločitvami. Uredite svoje okolje, naučite se stvari pospraviti za sabo, tako fizično kot psihično. Pozitivno razmišljanje vam ni tuje, ko znate sproti reševati stvari, sicer vas marsikaj moti in ne najdete pravih odgovorov v pravem času.

Iz knjige 365 novih spoznanj avtorja Sandija Dolinarja

www.meditacija-sandi.com


Sporočilo za današnji dan: Počitek.

$
0
0
meditacija-puscava.jpg

Ko se trudite iz dneva v dan stvari postaviti na svoje mesto, urediti še tako majhno zadevico, si zaslužite počitek in sprostitev.

Ker ste delavne narave, vam sprostitev marsikdaj uide iz rok. A poizkušajte najti čas zase in zaustavite tok utrujenosti. Ko vas stvari ali prehiter tempo izčrpajo, se postavite zase in si izborite trenutek sprostitve. 

Iz knjige 365 novih spoznanj avtorja Sandija Dolinarja

www.meditacija-sandi.com

Tišina ni prazen molk. Ona govori.

$
0
0
travnik-zahod-cvet.jpg

Če ste tihi, se ljudem zdite čudni, nenavadni, celo nevljudni. Če sedite sami zaprtih oči in celo kje na osami, boste pritegnili poglede. Če se ne vključujete v klepet, se zdite hladni in nezainteresirani. Vsi smo se naučili vklopiti in da se lahko vklopimo v današnjo družbo, moramo biti hitri, budni, aktivni, moramo vložiti napor.

Toda ta zunanji hrup pogosto prikriva naš notranji hrup – cel kup misli, pritiskov, nerazrešenih zaostalih čustev, dogodkov. Ko se utišamo, šele vidimo, s čim živimo in kako živimo in to je lahko precej neprijetno.

Spomnim se, da mi je prijatelj govoril, da ne more zaspati brez prižganega televizorja in luči. Temna in tiha spalnica je bila zanj resnično trpljenje.

Ko bi hrup zunaj prenehal, bi prišle na dan temne misli, ki jih je nosil v sebi, težave, ki so ga morile in jih ni mogel razrešiti, tesnoba zaradi najrazličnejših čustev, s katerimi se ves ta čas ni želel srečati in jih je potiskal. Tema in tišina bi le razkrili ta kaos, zaradi katerega je komaj dihal. Ta hrup je znal utišati le tako, da ga je prekril s še močnejšim zunanjim hrupom.

Notranje zahteve

Čeprav morda ne tako ekstremno, vsi počnemo nekaj podobnega: v zunanjem svetu se trudimo, naprezamo, hiteč dosegamo cilje, ker znotraj nas vlada hrup, ki nam to nalaga. Ko se utišamo, naš notranji glas hitro začne postavljati zahteve, kot so: še, več, treba je, ni dovolj, lahko bi, kaj pa če ...

in upamo, da bomo enkrat, ko vse to opravimo, našli malo notranjega miru. Kot da ni dovolj preprosto biti. Te zahteve nas spodbujajo, da se zaženemo in da se prilagodimo zunanjemu svetu – nekateri zato, da ga osvojijo, nekateri zato, da se pred njim zaščitijo, da ga prehitijo. Toda znotraj – priznali boste – vsi hrepenimo po vsaj malo miru.

Tišina je zato postala način, kako lahko spoznavamo sebe. Kot žarek svetlobe razkriva vse, kar me goni k delovanju in temu, da se nikoli ne ustavim, tudi takrat, ko se zdi, da vse naredim prav.

V tišini je nekaj, kar me močno privlači – možnost počitka, ustavljanja, preusmerjanja vseh občutkov navznoter. V vsakdanjem hrupu je lahko moje hrepenenje po tišini močno kot privlačna sila črne luknje.

Toda ko enkrat nastopi, najprej poudarja tisto, kar se v meni dogaja, ko tišine ni. Na površje najprej izvleče nelagodje, previdnost, zaskrbljenost, nervozo, dvome, hitenje – vse, kar prikrito stoji za vsakdanjimi dejavnostmi. V zunanjem hrupu namreč postajam zvok, gib, dejavnost, nemir, tekmovanje.

Ko sem vklopljena v njo, mi gre povsem dobro. Ja, čutim napor, zahtevnost, hitenje in včasih izčrpanost, toda ali to ni potrebno za zunanji svet? Vendar prav ta motor, ki se mu ne moreš upreti, želi nadaljevati svojo nalogo, ko se jaz želim povsem ustaviti.

Pogosto se mi dogaja, da v trenutkih počitka pomislim, kaj vse še moram narediti, česa še nisem naredila, kaj vse bi lahko naredila bolje.

Potem me preplavijo občutki, ki sem jih čez dan potlačila, ker zanje preprosto nisem imela časa: nekateri neizrečeni in nedokončani dialogi s samo seboj in z drugimi ljudmi. Moj um ima takrat svoj račun, ki se glasi: nekaj je treba narediti, popraviti – in takrat zažene novo akcijo.

Toda če mi uspe ostati v negibanju in tišini, pri čemer veliko pomaga meditacija, pogosto dojamem, da veliko teh glasov, nalog in spodbud sploh ne prihaja iz mene in niso moje potrebe.

Zgodi se, da v njih prepoznam glasove svojih staršev, da v njih prepoznam nikoli podvomljene družbene norme, da v njih prepoznam pravila, ki so veljala v otroštvu, a da imam danes priložnost ustvarjati nova, svoja, primernejša življenju, kot si ga želim živeti. Dokler se ne utišam, ne vem, kaj resnično potrebujem, za čem hrepenita moje telo in moje bitje in kaj je pomembno za mojo notranjo rast.

Brez pogovora

Pred kratkim sem sodelovala na seminarju, na katerem je bila naloga povleči vso energijo iz zunanjih interakcij in jo usmeriti nase prav zato, da bi sami sebe bolj začutili, bolj spoznali in razumeli.

V premorih med praktičnim delom se je bilo treba zadržati pogovora in telesnega stika ali stika z očmi z drugimi tečajniki.

Treba je bilo preprosto biti v tišini, da bi si povrnili vso pozornost in s tem energijo. V teh tihih premorih kot na filmskem platnu sem lahko videla, kaj moj um ponavadi dela in česa jaz nikoli ne sprašujem ali celo ne opazim.

Sedeč v tej tišini sem imela nagon, ki se mu ni dalo upreti – da se drugim nasmehnem, da vzpostavim kontakt, da poiščem svoje mesto med njimi, da odkrijem, ali od mene kdo kaj potrebuje, da mu pomagam, da s pogledom držim stvari pod nadzorom, da bi se, če bi bilo treba, vključila v akcijo.

Kot notranji ogenj je ta energija v meni ukazovala – naredi nekaj! Ta tišina mi je pojasnila, da v meni v resnici ni tišine in da se čas za počitek spreminja v čas za nizki start. To ni čas počitka!

Ta spoznanja ter še bolj ustavljanje vsakdanjega delovanja so bili zame, kot da bi me kdo pustil na odprtem brez osnovne opreme za preživetje. Kmalu sem dojela, da sem se te taktike naučila v otroštvu.

Takrat sem se učila držati stvari pod nadzorom, zelo jasno odkrivati, v kakšnem stanju so moji starši in kaj potrebujejo, in pomoč ter uslužnost sta bili v moji družini zelo cenjeni.

Saj ni nič narobe v dajanju pomoči in podpore drugim, a to resnično postaja težava, če grem vsakič, ko me žene to narediti, čez sebe in svoje potrebe. Ker kaj če notranja prisila reče, da moram pomagati v trenutku, ko sem na koncu moči, ko bi res morala svojo skrb usmeriti nase? Taka vprašanja so me peljala globlje v čar tišine.

Tišina se začne s hrupom

Odkrila sem, da pod površinskim hrupom, ki ga je – paradoksalno – možno slišati le v tišini, obstaja globlja kakovost tišine, do katere se pride le, če se ne pustim avtomatično peljati notranjim navodilom, temveč jih le poslušam in jim dovolim, da so tukaj.

Z njimi pride tudi razumevanje, zakaj je bilo enkrat, dolgo nazaj, nujno poslušati ta navodila, vendar prihaja tudi jasnost, da imam danes izbiro – da se lahko ustavim, uživam in raziskujem.

Vsakič mi to ne gre od rok, a ti meditativni trenutki so najbolj polni in najbolj sladki trenutki, kar jih poznam. To so trenutki popolne sprostitve, v katerih ni treba ničesar početi, ker je vse že tukaj, v katerih utripa življenje, v katerih je veselje brez razloga in tista otroška sreča brez kančka napora in hitenja, ki so tako značilni za vsakdanje življenje.

Ta tišina ni prazen molk. Ona govori. V tej tišini lahko slišim sporočila svojega telesa, ki lahko pove, zakaj se nekatere težave ponavljajo in kaj mi sporočajo. V tej tišini lahko razumem strahove in neprijetnosti. V njej hrana nima istega okusa in njen namen ni pregnati nervozo ali zapolniti luknje in praznine, ki nimajo ničesar skupnega z lakoto.

Ta tišina daje stabilnost in stalnost, ki ju ne poznam v vsakdanjem cesarstvu uma, v katerem je glavni zakon delovanje. Tišina nam pomaga, da se osredotočimo, da bomo prisotni in da bolje razumemo vse, kar se dogaja okoli nas, da se počutimo del večje celote.

O tem jasno govori Sara Maitland po obdobju, ki ga je preživela v tišini. Njena Knjiga tišine je postala svetovna knjižna uspešnica: "Nisem obstajala jaz ali pokrajina, temveč določena vrsta enotnosti: povezanost, kot da mi je nekaj odpihnilo kožo. In še več – kot da so se molekule in atomi, iz katerih sem ustvarjena, spojili z molekulami in atomi, iz katerih je narejen preostali svet. Počutila sem se povsem povezana z vsem."

Drugače povedano, tišina nam pomaga videti svet okoli sebe, čutiti ga in doseči, da nam svet zrcali to, kar je v nas. Tišina krepi občutke in pomaga naši inteligenci priti do izraza, namesto da stvari ves čas ponavljamo enako pogojevano. Le zdržati je treba, saj se začne z groznim hrupom, ki resnično pelje v središče, v vir vsega, kar smo, skrito pod lažnimi maskami.

Ali, kot pravi Maitland: "Želja, da razbijemo tišino z neprekinjenim človeškim hrupom, je prav izogibanje svete groze od tega srečanja z božanskim."

Iva Jerković, foto: Shutterstock

 

 

Um in Jaz: Kaj ostane, ko igra uma izgine?

$
0
0
miren-um.jpg

Ne smemo biti presenečeni, če v teh pogojih nenehnega izginjanja funkcij uma, nesrečen študent vpraša: “Kaj se zgodi s samim umom? Kaj ostane, če zatrete vse funkcije?”

Indijski način učenja je takšen, da se v trenutku, ko imate težavo, nekdo dvigne in postavi vprašanje. In v komentarjih je vedno prisotno vprašanje, ki odpravlja težavo. Patanjalijev odgovor je:“Potem opazovalec ostane v svoji lastni obliki.”Teozofija pa odgovarja:“Ostane Monada.” To je konec človekovega romanja. To je najvišja točka, do katere se lahko povzpne človeštvo: do zavrtja vseh odsevov v peternem vesolju, skozi katerega je Monada objavljala svoje moči. In nato Monadi preostane, da spozna samo sebe, obogatena z izkušnjo, preko katere so prešli njeni objavljeni aspekti.

Toda za Samkhya filozofa je težava zelo velika, kajti, ko on ostane le z opazovalcem, ko opazovano preneha obstajati, skoraj izgine tudi opazovalec sam. Njegova edina funkcija je bila, da opazuje igro uma. Ko igra uma izgine, kaj ostane? On ne more biti več opazovalec, saj ni ničesar za opazovati. Edini odgovor je: “On ostane v svoji lastni obliki.” Sedaj se nahaja izven manifestacije, dvojnost je presežena, in tako se duh potopi nazaj v latentnost, nič več zmožen objavljanja. To pa je zelo resna razlika od teozofskega pogleda na vesolje, kajti v skladu s tem pogledom na vesolje, je Monada, ko so zatrte vse te funkcije, vladar nad materijo in pripravljena na nov cikel delovanja; nič več suženj, ampak gospodar. Vse analogije nam kažejo, da Jaz, ko se umika iz enega ovoja za drugim, ne izgublja, ampak pridobiva samo-poznavanje. Z vsakim zaporednim umikom postaja samo-poznavanje bolj in bolj živo. Tako Jaz z odlaganjem ene tančice materije za drugo v urejenem zaporedju prepoznava, da dotično telo ni on sam. V tem procesu umikanja postaja njegovo občutenje samo-poznavanja vse bolj in ne manj ostro.

Pomembno je, da to vemo, kajti pri obravnavi vzhodnih idej zahodni bralci, zaradi nerazumevanja pomena stanja osvoboditve ali stanja nirvane, le-to pogosto istovetijo z ničem ali z ne-zavestnostjo - kar je povsem zmotna predstava, ki nato pri obravnavi jogijskih procesov obarva celotno njihovo mišljenje. Ko se Jaz umika iz ovoja za ovojem, se vse bolj in bolj spoznava, ne pa vse manj in manj; z odlaganjem ovoja za ovojem postaja samo-poznavanje bolj silovito.

Ko postaja obod bolj propusten, jedro postaja močnejše. Na zadnji stopnji pa jedro pozna samega sebe na vsaki točki oboda. Ko je to dovršeno, obod izgine, ne pa jedro. Jedro ostane. Z odpadanjem tančice za tančico, sposobnosti Jaza sijejo navzven bolj močno. Po analogiji mora biti torej takrat, ko se dotaknemo Monade, naša zavestnost mogočnejša, bolj živa in bolj popolna. Ko se učite resnično živeti, moč vaših moči in čutenj raste.

In vedite, da se nad ovoji, nad deli Ne-Jaza, izvaja popoln nadzor. Vi ne nadzirate vašega Jaza; to je napačno pojmovanje; vi nadzirate vaš Ne-Jaz. Jaz ni nikoli pod nadzorom; On je nesmrtni notranji vladar. On je nadzornik, ne nadzirani.

se nadaljuje ...

Annie Besant, Narava joge

Skrajšano in posodobljeno besedilo, prirejeno za študente Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete univerze v Ljubljani ob predavanju Tran-Thi-Kim-Dieu The Yoga of Theosophy

Naslov izvirnika: An Introduction to Yoga
Prevod in priredba: Anton Rozman

Predhodni članek: Kaj je um

Živimo v času razpadanja vsega, kar ne velja

$
0
0
zmaj_ognjeni.jpg

Vse v Kozmosu se nenehno spreminja, tudi mi sami. Nič starega in preseženega ni mogoče zadržati. Noben minuli dan se ne povrne. Čustvena opustitev travmatičnih izkustev iz preteklosti je nujna! Sicer zapademo v centrifugo boleče preobrazbe, v kateri nas vleče nazaj in naprej kot na natezalnici.

Svoje pisanje oziroma knjige sem predelovala znova in znova, jih plemenitila z novo prihajajočimi spoznanji, zamislimi in tudispomini duše, ki so prav tako večni in nesmrtni in pravi eliksir življenja. Ponovno se torej tudi v današnjem času prebujamo v zavest Centra ali Vira, s katero t. i. medijsko kanaliziranje vibracijskega toka (Izvorne Misli) zopet dobiva svojo ceno in težo. Pa najsi gre za zdravljenje ali pisanje. Ali za kanaliziranje zvočnih frekvenc v pesmi in melodiji, potrebnih za uravnovešanje trenutnosti in navzočih, za medijski prenos frekvenc, ki se sestavljajo v glasbeni jezik.

Naša zavest ali duša nas vodi v prisluškovanje visokofrekvenčnemu zvoku obstoječega. Razpadamo. Pravzaprav razpada vse, kar ne velja. Ali vse, kar ni sočutno in dovolj ljubeznivo.Čutimo vročino (frekvenčni tok, ki zdravi fizično telo) ali hlad (vibracijsko valovanje, ki zdravi in širi duha). Kot električni tok zaznavamo energije, ki se spuščajo skozi nas. Občutimo pritisk na srčno čakro in pleksus, kjer se porajajo misli in nalagajo miselne blokade. Zbada nas po ušesih, kjer se odpirajo nove čakre ali energijska središča in se vzpostavljajo vse tenkočutnejše sposobnosti izslišanja; doživljamo omotico ali svojevrstno pijanost, ki jo povzroča kozmično-zemeljsko energijsko valovanje.

Občasno pa hkrati vse bolj dojemamo tostransko in onstransko– tudi kot nekakšno zavestno bivanje v snu; poleg omotice zaradi procesov preobrazbe vseh teles pogosto padamo tudi v veliko utrujenost in doživljamo nespečnost; bolijo nas sklepiin zobje (še zlasti, če si ne upamo ugrizniti v novo), smo brez razloga pobiti ali zaskrbljeni in depresivni; boli nas grlo, saj se v njem odraža komunikativna bit, in brez pravega razloga nas popada silovit kašelj, ki kaže, da smo energijski tok skozi grleno čakro blokirali, ker smo vanjo potisnili množico neizraženega.

Grlo je most v svet duha višjih ravni. Pogosto zaprta grlena čakra pritegne tudi prehladna obolenja. Srce je portal med fizičnim in kozmičnim, vrata, ki prepuščajo zemeljsko in kozmično skozi fizično telo. Pleksus pa je predor, ki prepušča zemeljske energije v svetove duha.

Poleg navedenega nas v času sprememb vznemirja tudi čustvena ranljivost, pa tudi nepredvidljiva popadljivost, še posebej če si spreminjanja ne dovolimo. Večina se težko odpre neznanemu, kamor sodi tudi vse novo, zato mnogi padajo v raznovrstne zaskrbljenosti in obup, čemur sledi tudi slabitev imunskega sistema, kar pa omogoča razvoj številnih bolezni in patoloških sprememb fizičnega telesa. Vendar se nas slednje dotakne le, če dolgotrajno blokiramo tok preobrazbein podležemo boju»za in proti« ali če negujemo nadziranje in ukazovanje. Vse pogostejše so tudi alergije, prisoten pa je lahko tudi občutek, da v življenju nič nima (več) pravega pomena. Poleg omotice smo v času preobrazbe deležni tudi občasne pozabljivosti. Energija je namreč usmerjena drugam. Telesa (fizično in eterična) jo posrkajo vase, da bi lahko dovršila procese spreminjanja.

Vse v Kozmosu se nenehno spreminja, tudi mi sami. Nič starega in preseženega ni mogoče zadržati. Noben minuli dan se ne povrne. Čustvena opustitev travmatičnih izkustev iz preteklosti je nujna! Sicer zapademo v centrifugo boleče preobrazbe, v kateri nas vleče nazaj in naprej kot na natezalnici. Občutek, da nas bo raztrgalo, je kar pravšnji. Vibracijski tok časa nas vleče v novo (in višje), staro pa nas vleče nazaj in nas drži v blokiranem nepretočnem stanju.

To centrifugo bomo občutili tudi kot bolečino in trpljenje. In tudi kot bolezen, če je ne odpravimo. Če obstaja bolečina ali trpljenje, to pomeni, da smo se zataknili v nekaj, kar ruši naš mir, sozvenenje z življenjskim tokom in blagostanje, ki nam pripada. Ali da se ne zmoremo prepustiti življenjskemu toku in želimo nadzirati in usmerjati dogajanje po svojih predstavah, ki so (vse do razsvetljenja) vselej zmotne in zato učinkujejo vselej nasprotno od tistega, kar bi si želeli. Čustveno-miselne blokade velja zato čim prej odpraviti. Tako se zavestno uglašujemo in ustvarjamo radostno sozvočje.

Če pa nam uglaševanje ne uspe, bomo obtičali v nesrečnosti in siromaštvu. Ne pozabimo, da vsak proces lahko zmeraj obrnemo na glavo. Za napredek potrebujemo le pogum, sprejemljivost za trenutna učenja in predano odzivanje. Predanost lekcijam življenja, ki jih izkušamo v odnosih in življenjskih situacijah. Kakršne že pač so. Jasnejše ko je naše zavedanje in večja ko je naša predanost namenu življenja, to je odkrivanju in učenju sočutne ljubezni, učinkovitejši smo pri uresničevanju svojih vizij in želja. Vendar se tudi želje z razvojem zavesti spreminjajo. Na koncu poti ostane le ena sama troedina: biti, ljubiti in služiti. Služiti tistim, ki te končne postaje še niso dosegli. Razsvetljeni »šamani« vselej predano služijo v človekovih in zemeljskih procesih preobrazbe.

Tako se počasi spreobračamo v predane duhovne iskalce. S predanostjo namenu življenja in Izvorni Misli, ki jo naš um kot lovilec sanj lovi in spušča v zavedanje, se torej povečuje naša učinkovitost. Ne samo v uresničevanju želja, temveč tudi v energijski pretočnosti. Zdravilec ali iskalec, ki se zavestno podaja skozi uganke duhovne rasti, postaja vse močneje ali vse širše pretočen, zato lahko ustvarja, zdravi ali uresničuje svoje zamisli vse uspešneje in vse hitreje. Povečuje se moč njegove besede, misli in zvoka. Vse lahkotneje lovi tudi nove vizije, ki jih priučeni um ni sposoben ustvariti sam.

V procesih preobrazbe očiščujemo pleksus, ki je energijski generator in lovilec misli ali centrala mentalnega telesa, zato nam je tedaj pogosto slabo. Še zlasti kadar mislimo na neljubeč način. Kvaliteta ljubezni je ključna pri prizemljevanju vizij duha v tridimenzionalen fizični svet. Duh in telo se vse tesneje povezujeta, zato čutimo pritisk na 6. čakro ali na energijsko središče duha in intuicije med obrvmi ter močno širjenje srčnega središča, kar zaznavamo kot stiskanje v prsnem košu.

Ko obe središči zadostno očistimo in medsebojno povežemo, celice zažarijo, strah se razblinja in preplavi nas potešen in radosten mir. Če pa še vedno čutimo bolečino in nemir, je to znak, da smo zašli. Tedaj ne velja nič drugega, kot da še naprej zavzeto iščemo nova življenjska vodila in razgrajujemo stare vzorce in raz-vade, ki nas vodijo v nesrečnost. Centrifuga bo mlela kot žrmlje, pravijo sibirski šamani. Melje in melje, dokler ne zmelje.

Iz knjige: Življenje brez hrane in večnost duhovnih sporočil severnameriških Indijancev dr. Mire Omerzel - Mirit. Naročite jo lahko na www.veduna.si; www.kozmicna-telepatija.si; cena: 25,00 EUR.


Srčni ples s konji

$
0
0
konji_plesi.jpg

Stik, peščeno plesišče, topla konjeva koža, prebujeno telo, vonj po senu, polna prisotnost, meditacija s čredo, veter v laseh, raziskovanje čutenja, pesem ob ognju, dobra družba, spanje v snu konja, jutranji ''wake up'' za življenjski ''wake up''...

Od 6. septembra (ob 10h) do 7. septembra (do 20h) bo potekala Vikend delavnica z Nejo Meto Rojc (Center Kiron), Sandro Anais in Goranom Bogdanovskim.

Plesni oddih s konji!

Jutra bomo začenjali z meditativno somatskim prebujanjem. Ob popoldnevih in večerih pa plesali in improvizirali ob/s konji, pod milim nebom, na pesku, trati ali v gozdu. Prisluhnili bomo utripu konjevih modrosti in se skozi različne nebesedne načine z njimi povezali, jih začutili in se poskusili zliti v interakcijo z okoljem. Večerno prepevanje in druženje ob tabornem ognju, prespali pa bomo kar na seniku, v neposredni bližini konj.

Ples s konji nas vabi v poglobljeno zavedanje telesa, misli, energije in čustev. Njihova prisotnost je zdravilna, naša energija se spremeni in izzovejo nas, da se naučimo delati z njo.

Konji odgovorijo na pristnost in jasnost in zahtevajo od nas, da stopimo ven iz naše glave v srce in telo. Gnani smo od ambicij, ki sploh niso naše, medtem ko naše srce kriči nekaj čisto drugega. Konji se odzovejo na srce, na čustva. Mentalna hotenja jih ne zanimajo.

Prispevek: 75 eur ( v ceno je všteta nočitev in prehrana)

Obvezna prijava na: bogdanovski7@gmail.com

Sandra Anais je magistrica kulturnih študij. A se je odločila za delovanje, raziskovanje in razvijanje programov na področju plesa, ki ga razume kot interdisciplinarno polje umetniške, znanstvene in spiritualne prakse. Trenutno raziskuje telesne prakse, utelešanje misli, sodobne performativne prakse in nomadizem v povezavi z urbanimi rituali, New age praksami in ustvarjanjem urbanih skupnosti/ plemen. Iz te ideje je zrasla tudi ideja za nov potujoče-izmenjujoč (travel&exchange) tip festivala Fičo Dance Journey.

Goran Bogdanovski je plesalec, koreograf, pedagog, umetniški vodja in kurator. Od leta 1989 je kot plesalec in performer sodeloval z več kot sedemdesetimi koreografi in režiserji na področju uprizoritvenih umetnosti. Bil je tudi član ljubljanskega Baleta do leta 2000, nato je ustanovil Fičo Balet, kjer skozi inovativne plesne in gledališke produkcije ter ustvarjalne delavnice razvija lastni izraz. Pripravlja in vodi mednarodne raziskovalne projekte, festivale in poučuje ples.

Fičo trening je sinteza plesnih tehnik, od klasičnega baleta do avantgardnih smeri, od modernega do sodobnega plesa, od kontaktnih do gledaliških improvizacij, od tradicionalnih ljudskih plesov do sodobnih urbanih gibanj ..., ki se vežejo s konkretnimi zmožnostmi, željami in pričakovanji posameznika, ki želi razviti avtonomno plesno oziroma ozaveščeno telo. Gradi na moči in mehkobi gibanja, na pretoku energije, na neskončnosti gibanja in na usmerjanju pozornosti.

"Ne bomo vas učili kako plesati, ker to že znate. Trenirali bomo svoja telesa, um in duh skozi ples." Goran Bogdanovski

Jutranji wake-up

bo povezal različne telesne prakse - vključno z vajami iz somatskih praks , izkustvene anatomije in samo-masaže, pilatesa, joge in improvizacije plesnih orodij. Poudarek bo na fleksibilnosti in dihanju.

Viewing all 30792 articles
Browse latest View live