
Glasba ima močne učinke na naše fizično, energetsko in mentalno telo. Pomaga nam uravnovesiti fiziološke procese v našem telesu, kot tudi poseči v globine svoje psihe in se dokopati do ključnih informacij za naše življenje. Če smo pozorni in se zavedamo učinkov glasbe nase, nam lahko pomaga odpreti mnoga vrata.
Glasba upočasni in uravnovesi možgansko valovanje
- Vsakdanja zavest deluje na beta valovih, ki vibrirajo s 14 do 20 hertzov. Beta valovanje se zgodi, ko se osredotočamo na vsakodnevne dejavnosti v zunanjem svetu ter ko doživljamo močna čustva.
- Povečano zavedanje in umirjenost sta značilnosti alfa valovanja, ki kroži med 8 in 13 hertzi.
- Obdobja vrhunca kreativnosti, meditacije in spanja so zaznamovana s theta valovanjem, na 4 do 7 hertzih.
- Globoko spanje, globoka meditacija in nezavest pa se dogajajo na delta valovih, od 0,5 do 3 hertza.
Počasnejše kot je možgansko valovanje, bolj sproščeno, zadovoljno in spokojno se počutimo.
Glasba, z ritmom približno 60 udarcev na minuto premakne zavest iz beta v alfa valovanje, s čimer povečuje pozornost in splošno blagostanje.
Šamansko bobnanje lahko poslušalca popelje na theta stanje, kar povzroči spremenjena stanja zavesti.
Glasba učinkuje na srčni utrip in krvni pritisk. Človeški srčni utrip je še posebej uglašen z zvokom in glasbo. Srce se odziva na glasbene vibracije - frekvenco, tempo, glasnost - in pospešuje ali umirja svoje utripanje tako, da se uskladi z ritmom glasbe.
Tako kot globlje in počasnejše dihanje, tudi nižji srčni utrip ustvarja manj fizične napetosti in stresa, umirja um in pomaga telesu pri samozdravljenju. Glasba je naravno poživilo.
Glasba regulira stresne hormone. Včasih poslušanje glasbe celo nadomesti protibolečinska zdravila. Hormoni, čigar količino glasba zmanjšuje, so med drugim: adrenokortikotropiki (ACTH), prolaktiki in človeški rastni hormon.
Lenin je priznal: "Ne morem poslušati glasbe. Zaradi nje si želim izreči prijazne, neumne stvari in božati ljudi po glavi."
Glasba in imunski sistem
Znanstveniki iz Michigan State University so pokazali, da le 15-minutno poslušanje glasbe povečuje količino interlukin-1 (IL-1) v krvi za 12,5 do 14 odstotkov. Interlukini so družina proteinov, ki se povezujejo s proizvodnjo krvi in krvnih ploščic, stimulacijo limfocitov ter celično zaščito pred AIDS-om, rakom in drugimi boleznimi.
Ana Drevenšek