Quantcast
Channel: Sensa.si
Viewing all articles
Browse latest Browse all 30611

Ali delujemo v skladu z lastnimi vrednotami? Koraki manifestacije za izpolnjujoče življenje

$
0
0
hrepenenje.jpg

Veliko nas je nezadovoljnih z lastnim življenjem. Vzdušje pesimizma, krize in obupa v zadnjem času naše nezadovoljstvo le še podkrepljujejo. Vendar vsi globoko v sebi vemo, da je "vsak sam svoje sreče kovač". Vprašanje je, ali delujemo v skladu s svojimi željami? Ali naša dejanja podpirajo uresničitev naših sanj?

Želja je izvor vsega trpljenja. Kaj pa je želja? Želja je razlika med našim idealom, hrepenenjem in realnostjo, v kateri se v določenem trenutku nahajamo. Nobena želja ne bi nikoli vzniknila, če bi bili ljudje zadovoljni z realnostjo, v kateri se nahajajo. 

Cilj duhovnega prizaddevanja je izkoreniniti želje iz našega uma. Vendar to ne pomeni nujno odrekati se. Odrekati se pomeni zavrniti hrepenenja, ki prihajajo iz naše notranjosti in se predati zunanji realnosti. Duhovni nauki nikoli ne zagovarjajo potlačevanja kakršnekoli vsebine, ki prihaja od znotraj ter podreditev zunanjosti. Vir razsvetljenja je namreč v notranjosti in prvi korak je usklajevanje notranjosti z zunanjostjo. To pa pomeni, da svojo "zunanjost", torej "realnost", v kateri se nahajamo, preobrazimo tako, da bo odsevala to, kar nosimo v sebi. In ne obratno!

Kadarkoli potlačimo karkoli iz svoje notranjosti - naj bo to čustvo, mnenje, občutek, hrepenenje, misel ali ideja - izničimo kreativno energijo, ki jo je ta vsebina nosila v sebi. Ta kreativna energija je naš potencial, da se spremenimo, na bolje, da je naša realnost bolj usklajena z našo vizijo. 

Ko trošimo svojo energijo, zmanjšujemo svoj kreativni potencial, izničujemo zmožnost sprememb in izboljšav. Zatorej potlačevanje našega notranjega glasu ni pravi način k večjemu notranjemu miru. 

Identificirajte svoje želje, vrednote in ideale

Naše nezadovoljstvo s svojim življenjem ponavadi izvira iz naše nezmožnosti identificirati svojih lastnih želja. Dokler si sami ne priznamo, česa si sploh želimo, tega ne moremo doseči in naše nezadovoljstvo se bo nadaljevalo.

Identificiranje svojih želja, vrednot in idealov je večini od nas težavno, saj nismo navajeni poslušati svojo notranjost ter se pristno in brez obsojanja odzvati na sporočila, ki nam jih posreduje. Obstaja več načinov, kako si lahko pomagamo ugotoviti, kaj si sploh želimo:

  • OBČUTKI: vedno si želimo občutka. Največja napaka ljudi je, da mislimo, da si želimo nečesa zunanjega - boljše službe, hiše, imetja... - vendar si v resnici želimo občutka vrednosti, za katerega mislimo, da nam ga bo boljša služba prinesla, občutka varnosti, za katerega mislimo, da nam ga bo lastna hiša prinesla, itd. Identificirati moramo torej občutke, po katerih hrepenimo. Naredimo seznam na primer 5 najpomembnejših občutkov, ki jih želimoredno občutiti v svojem življenju.
  • VREDNOTE: lastno nezadovoljstvo povzročamo pogosto sami, saj ne živimo v skladu z lastnimi vrednotami. Veliko nam na primer pomeni biti sam in se posvečati sebi, hkrati pa smo ves čas obkroženi z ljudmi, ne znamo reči ne, se prilagajamo potrebam in željam drugim. Pomembno je torej, da identificiramo svoje vrednote. Naredimo seznam svojih najpomembnejših vrednot. 

Uresničevanje svojih želja - koraki manifestacije

  • DELOVANJE V SKLADU Z LASTNIMI ŽELJAMI IN VREDNOTAMI: Ko smo naredili seznam svojih najbolj zaželenih občutkov in najpomembejših vrednot, ocenimo, ali v svojem življenju delujemo tako, da svoje občutke in vrednote tudi upoštevamo. Če je naša vrednota na primer živeti v lastnem domu, saj nam to zagotavlja občutek varnosti, ki ga želimo - ali varčujemo oziroma kako drugače delamo na tem, da bi se to tudi uresničilo? S tem, da delujemo v skladu z lastnimi vrednotami, lahko v veliki meri zmanjšamo svoje nezadovoljstvo ter dosežemo večji notranji mir in občutek notranje moči, saj nadzorujemo svojo realnost.
  • PREMAGOVANJE STRAHU: Velikokrat so naše sanje na dosegu naših rok, vendar si preprosto ne upamo seči po njih. Pogosto celo natanko vemo, kaj bi morali storiti, vendar si tega ne upamo storiti zaradi nesamozavesti ali občutka, da si uresničitve svojih sanj ne zaslužimo. Ali pa preprosto, da nismo dovolj dobri, da bi bili sposobni nekaj uresničiti. Da bi lahko premagali lastno nezadovoljstvo, moramo sami sebe vzpodbujati k neustrašnosti in se znebiti strahu pred napakami. Le redna in zavestna dejavnost nam lahko prinese to, česar si želimo. Naj bo to uspeh ali pa neuspeh, ki nam prinese izkušnjo in védenje za prihodnji poskus. Pomembno je torej delovati! 

Naj bo leto 2014 leto iskrenosti.

Soočimo se z lastnimi hrepenenji in si jih tudi drznimo uresničiti. Pometimo z lastnim nezadovoljstvom. 

Tako, da se soočimo sami s seboj.

Da se morda soočimo z neprijetno resnico - da nismo delovali v skladu s svojim najglobljim vodstvom.

In naposled tako, da neustrašno udejanjimo spremembe, po katerih hrepenimo. 

Ana Drevenšek


Viewing all articles
Browse latest Browse all 30611

Trending Articles