
Boleči spolni odnos ali disparevnija je zelo pogost pojav in vsaka ženska ga izkusi vsaj enkrat v življenju. Nekatere ženske ga poznajo kot pokazatelj, da se nekaj ne dogaja po njihovi meri, druge pa znova in znova trpijo bolečino med spolnim odnosom in ne vedno, kako naj se spopadejo s problemom.
Boleč spolni odnos je lahko posledica stresa, nesamozavesti ali pa spolne zlorabe ali patriarhalnega zatiranja ženske spolnosti. Kako lahko ženske zopet zavzamemo svojo moč in ozdravimo svojo spolnost?
Telesni vzroki (s psihološkimi izvori)
Boleč spolni odnos izkušajo mnoge ženske. Pravzaprav je pojav veliko pogostejši, kot bi si morda upali pomisliti zaradi pritiska naše seksistične družbe. Nekatere raziskave ocenjujejo, da približno 46 %žensk izkuša boleč spolni odnos (Jamieson DJ, Steege JF). Boleč spolni odnos lahko povzroči mnogo različnih dejavnikov, od povsem fizioloških, do čustvenih, duhovnih.
Fiziološki razlogi so operacija, ženska genitalna mutilacija (v nekaterih kulturah; žensko "obrezovanje", ta fenomen psihološko odlično razdela Alice Walker v svoji knjigi Skrivnost radosti), epiziotomija med porodom (prerez presredka), vaginalno vnetje (npr. zaradi spolno prenosljive bolezni, glivične okužbe ali poškodbe), suhost kot posledica predmenopavznih sprememb, dojenja ali po porodu, jemanje določenih zdravil, ki zmanjšujejo poželenje in lubrikacijo (antidepresivi, zdravila za visok krvni pritisk, sedativi, antihistamini in določene kontracepcijske tabletke). Bolečino ob globokem prodoru lahko povzroča endometrioza (stanje, ko se maternično tkivo razrašča onkraj svojih meja, po trebušni votlini), pelvična vnetna bolezen (vnetje v mali medenici), zdrs maternice (maternični prolaps), obrnjena maternica, fibroidi v maternici, ciste, vnetje mehurja, hemoroidi in ciste na jajčnikih.
Psihološki, duhovni vzroki
Razlogi za boleč spolni odnos pa so tudi in predvsem psihološki. Pravzaprav so tudi vzroki za vsa našteta bolezenska stanja psihološki, duhovni in dobro bi bilo, če bi se pri zdravljenju teh stanj bolj poglabljali v to dimenzijo bolezni. Več o vzrokih za ženske bolezni (ki lahko povzročajo tudi boleče spolne odnose), lahko preberete tukaj:Ženske bolezni: posledica zatrte Divjosti.
Psihološki vzroki za boleč spolni odnos so najrazličnejši, vse pa povezuje določena psihološka stiska, ki se je ženska pogosto ne zaveda in se z njo ne sooča. Pogosto je vzrok bolečine preprosto nepoznavanje lastne spolnosti in nezavedanje, kako različne okoliščine vplivajo na naše doživljanje. Stres, tesnoba, depresivnost, ki lahko izhajajo iz drugih področih naših življenj (na primer delo), nam onemogočajo, da bi se resnično osredinile v svojem telesu in sledile njegovemu ritmu, potrebam, naravi. Kronična preutrujenost nam prav tako odvzema sposobnost, da bi si za spolni odnos vzeli dovolj časa, pozornosti in notranje prisotnosti.
Boleč spolni odnos je lahko tudi posledica strahu pred intimo in zbliževanjem oziroma izraz nesamozavesti pred drugo osebo - bodisi nesamozavesti glede svojega telesa ali spolnega "nastopa", bodisi zaradi občutka nevrednosti ljubezni, pozornosti, naklonjenosti, skrbi druge osebe. Veliko žensk ima tudi težave s sprejemanjem pozornosti - dovoliti si, da se nam nekdo posveča, skrbi za nas, skrbi, da smo zadovoljene.
Seveda je najtežavnejši vzrok bolečih spolnih odnosov izkušnja spolne zlorabe. Takšna izkušnja ustvari globoko travmo in ima močan biološki vpliv na delovanje maternice in spolnih organov. Pogosto je lahko kronična bolečina na področju druge čakre posledica spolne zlorabe. Kar pa je najzanimivejše in premalo priznano je, da lahko boleče spolne odnose povzroča tudi izkušnja spolne zlorabe iz preteklega življenja.
Patriarhat in boleči spolni odnosi
Veliko žensk ima težave na področju spolnega življenja (težave z bolečinami, intimnostjo, pomanjkanjem poželenja) in izkazuje tudi vse ostale simptome spolne zlorabe in vendar spolne zlorabe niso izkusile. Težave v spolnosti dobijo tako povsem novo dimenzijo - zgodovinsko, duhovno, socialno, politično. Spolna zloraba je eden najhujših, najbolj zamolčanih zločinov patriarhalne družbe. Dogaja se že vse odkar je le-ta nastala. Travmo spolne zlorabe iz preteklega življenja nosi veliko žensk in povzroča jim težave, ki jim ni videti izvora. Poleg spolne zlorabe patriarhalna družba tudi na druge načine rani žensko spolnost (in konec koncev tudi moško, tisto, ki je povezana s senzitivnim delom moških). Rani jo z neupoštevanjem holističnega doživljanja ženske, ki spolnost dojema tudi kot čustveno in duhovno združitev, ki vidi v njej tudi kreativne, ne le prokreativne potenciale. Ker je spolnost v patriarhalni družbi dojemana falocentrično, je tudi obsojena kot grešna, saj so zanikani vsi ostali aspekti spolnosti, ki jih ženska intuitivno čuti, falocentrizem pa je zanje slep.
"Ženska, spomni se. Spomin prebiva globoko v tvojem umu, v tvoji krvi, v tvoji življenje-dajajoči temi. Sezi dol k njemu in ga prinesi na plano.
Spomni se časa, preden je moški začel šteti čas. Spomni se časa, ko je bila ženska svet in svet je bil ženska. Spomni se časa, ko je vsaka mama ustanovila svoj klan, vodila svoje otroke, uveljavila smernice vedenja za svoje ljubimce in posedovala dom, ki se je prenesel na njene hčerke. Spomni se časa, ko so Materini zakoni moškim prepovedovali nasilje do drugih, še posebej do žensk in otrok. Spomni se časa, ko je bilo posilstvo nepoznano, saj se je vsako spolno srečanje zgodilo po izbiri ženske. Spomni se časa, ko si moški niso drznili lastiti si kateregakoli od aspektov ekonomskih, političnih, spolnih ali reproduktivnih dejavnosti ženske, temveč so častili ženske, ker so rojevale in negovale človeško raso ...
Spomni se, da je le ženska ... imela pravico uveljavljati modre zakone v dobrobit prihodnjim generacijam. Spomni se, da je le ženska poznala misterije življenja in smrti, zdravljenja in prekletstva. Spomni se svetišč, ki so jih postavile naše prvobitne prednice. Spomni se vélikih templjev, kjer so prebivale svečenice in pomagale ljudem. Spomni se, da je bil svet v miru, ker je bilo moškim prepovedano ubijati ...
Spoznaj ... da je resnična osnova človeškega življenja Ženska. Spomni se svoje Boginje.
Ženska, spomni se."
Barbara Walker
Da vpliva na našo spolnost spolna travma iz preteklih življenj, kaže tudi fenomen knjige Courage to Heal (Pogum, da ozdravimo) avtoric Ellen Bass in Laure Davis. Knjiga je namenjena ženskim žrtvam spolne zlorabe. Osnovana je na predpostavki, da so tudi ženske, ki imajo vse psihološke simptome spolne zlorabe, pa se spolne zlorabe ne spominjajo, v resnici bile zlorabljene. Prav zaradi te trditve je bila knjiga deležna ostrih kritik. Očitali so ji, da je povzročila epidemijo "lažnih spominov" in nekonstruktivnega vedenja žensk, ki so obudile "lažne spomine". Dejstvo je, da veliko žensk izkuša simptome, ki so zelo podobni simptomom spolne zlorabe, pa ne pomnijo, da bi bile zlorabljene. Vendar je pri tem predpostavka obeh strani - avtoric in kritičnih strokovnjakov - preveč enostranska in črno-bela. Avtorici sta prepričani o pozabljenem spominu, strokovnjaki pa zanikajo kakršnokoli možnost zlorabe. Odgovor je za nekatere ženske morda tretja možnost - spolna travma iz preteklega življenja.
Ana Drevenšek, Rdeči Šotor